Професійна реабілітація інвалідів Друк
Четвер, 07 червня 2012 14:28

У комплексній системі реабілітації інвалідів професійна реабілітація та наступна трудова зайнятість – одні з найважливіших засобів інтеграції в суспільство людей з обмеженими фізичними можливостями. З одного боку, це сприяє їх самозабезпеченню та матеріальній незалежності, з іншого – є засобом самоствердження особистості.

Законом України „Про реабілітацію інвалідів в Україні” визначено що „професійна реабілітація це система заходів, спрямованих на підготовку особи до професійної діяльності, відновлення чи здобуття професійної працездатності шляхом адаптації, навчання, перенавчання чи перекваліфікації з можливим подальшим працевлаштуванням”. Професійна реабілітація має на меті забезпечити конкурентоспроможність інвалідів на ринку праці, їх працевлаштування як у звичайних виробничих умовах, так і у спеціально створених умовах праці.

В Україні діє мережа закладів професійної реабілітації інвалідів. Одним із них є Кримський міжрегіональний центр трудової, медико-соціальної та професійної реабілітації інвалідів (м. Євпаторія, вул. Тухачевського, 22) який здійснює професійну підготовку за 19–ма робітничими спеціальностями.

Крім тих спеціальностей, за якими інваліди проходять професійну реабілітацію в Всеукраїнському центрі професійної реабілітації інвалідів Кримським міжрегіональним центром готуються спеціалісти за професіями „оператор комп’ютерної верстки”, „столяр будівельний”, „кравець”, „радіомеханік по ремонту і обслуговуванню радіотелевізійної апаратури”, „художній розпис по дереву”, „облицювальник-плиточник”, „облицювальник-мозаїчник”, „майстер по виготовленню художніх виробів з лози”, „різьбяр по дереву та бересті”, „майстер по виготовленню художніх виробів з кераміки”, „живописець”, „робітник зеленого будівництва”, „пічник”, “швачка”.

Термін навчання від 3 до 9,5 місяців в залежності від обраної спеціальності. Для груп „оператор комп’ютерного набору”, „оператор комп’ютерної верстки”, „конторський службовець”, „обліковець по реєстрації бухгалтерських даних”, „радіомеханік по ремонту і обслуговуванню радіотелевізійної апаратури”, „секретар керівника”, „слюсар”, „швачка” потрібно мати повну загальну середню освіту.

До Центру приймаються громадяни України із числа повнолітніх інвалідів І-ІІІ груп, які постійно проживають на території України і перебувають на обліку в органах соціального захисту населення, а також за висновком медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) потребують професійної реабілітації, не мають протипоказань для навчання та роботи за робітничими професіями, за якими здійснюється професійна реабілітація у Центрі.

Пакет документів, який необхідно подати до управління праці та соціального захисту населення повинен містити заяву на ім’я директора Центру встановленого зразка; документ про освіту; медичну довідку - форма 086-у, копії довідки МСЕК про встановлення групи інвалідності, індивідуальної програми реабілітації, паспорта, ідентифікаційного номера, а також дві фотокартки 4х6, картку індивідуальної профконсультації клієнта, видану місцевим центром зайнятості, гарантійний лист про працевлаштування (якщо мається).

За роз’ясненнями з усіх питань щодо начання інвалідів необхідно звертатися до управління праці та соціального захисту населення за адресою вул. Миру, 2 тел. 5-34-96.